Bajki animowane zachwycają realnością.

Submitted by on

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak to możliwe, że bajki animowane są tak bardzo realne? Jak to możliwe, że ich bohaterowie wyglądają jakby byli prawdziwi? Nawet, jeśli bohaterowie Ci nie ą postaciami realnie istniejącymi to i tak na kinowym ekranie wyglądają jak prawdziwi. Jak to wszystko jest zrobione, że animacje zachwycają bijącą z ekranu prawdziwością obrazu? Każdą sekundę takiej animowanej bajki tworzy się dzisiaj za pomocą najnowocześniejszych technologii. Od wielu lat takie technologie stosuje między innymi Pixar, czyli studio graficzne specjalizujące się właśnie w tworzeniu animacji. Pixar rozpoczął w latach dziewięćdziesiątych współpracę ze studiem animacji Disneya, a potem został jego częścią, ale dzięki kooperacji tych dwóch wytwórni powstały bajki z jeszcze piękniejszymi animacjami. Począwszy od pierwszej bajki od Pixara, a mianowicie „Toy Story”. No chyba na każdym ogromne wrażenie zrobiły poruszające się jak żywe roboty.

Kiedy pisze się o zachwycających realnością bajkach animowanych nie można właśnie nie wymienić nazwy studia Pixar, gdyż to ono właśnie jest pionierem wielu technologii animacji. Zanim Pixar tylko zwykłym studiem graficznym opracowywał on jedynie grafiki i efekty specjalne do filmów. Ale to było w latach osiemdziesiątych, gdzie grafika komputerowa jeszcze kulała albo praktycznie wcale jej nie było. Dopiero lata dziewięćdziesiąte zaczęły być tak naprawdę początkiem grafiki komputerowej i komputerowych animacji. Oczywiście animowane bajki sprzed tych lat tworzone były w trochę innych od dzisiejszych realiach i technologiach.

Dzisiaj bajkę robi się na komputerze. Specjalistyczne programy do animacji wymagają oczywiście mega szybkich komputerów. Ale efekty takiej pracy grafików są piorunujące. Warto też zauważyć, że nad jedną bajką animowaną pracuje się w kilkuset osobowym zespole i to przez długie miesiące. Podobnie ja przy tworzeniu gier komputerowych, w których grafiki też wyglądają już nadzwyczaj realnie. Ale właśnie wspomniany powyżej Pixar to studio, którego dzieła stworzone wraz z Disneyem to po prostu geniusz animacji. Za przykład można podać bajki, które w ostatnich latach sprawiły, że oglądający je ludzie zrobili wielkie „WOW”. „Potwory i Spółka” , „Iniemamocni” i kultowe i kochane przez dzieci „Auta” na pewno przejdą do historii kinematografii. Warto też dodać, że bajka, którą tworzy Pixar żyje potem własnym życiem. Staje się marką samą w sobie. Powstają gadżety, zabawki i markowe ubrania, które rodzice muszą kupić potem swoim dzieciom, bo przecież są one z uwielbianego przez nich filmu czy uwielbianej bajki.

Dzisiaj bajki są tak fajne i przystępne w swojej grafice i fabule, że są one lubiane przez dzieci i przez ich rodziców. Wystarczy pójść do kina, żeby się przekonać, że sala kinowa jest wypełniona po brzegi zarówno dorosłymi jak i dziećmi. To jest właśnie w tych bajkach najpiękniejsze, że łączą one całe pokolenia. Że można na nie iść do kina z dziećmi i nikt na takiej bajce nie będzie się nudzić, a z takiej bajki każdy wyjdzie zachwycony jej pięknem i realnością.

Comments are closed.