Bajki dla najmłodszych uczą i bawią.

Submitted by on

Nie wiedzieć czemu młodzi rodzice na różne sposoby starają się ograniczyć dzieciom dostęp do bajek. Bez względu na wiek dziecka, rodzice z takim podejściem po prostu ograniczają oglądanie bajek. Bardzo często nawet do absolutnego minimum. Oczywiście, nikt pewnie nie jest zwolennikiem skrajnego podejścia w tej kwestii, ale ograniczanie dziecku kontaktu z bajkami może mieć negatywy wpływ na rozwój psychofizyczny i intelektualny dziecka. Przyznajemy, że to dość kontrowersyjna teoria, ale dzisiaj bajki dla małych dzieci uczą i bawią jednocześnie. Można powiedzieć, że uczą i wychowują przez zabawę właśnie. Jako bajki dla małych dzieci określać będziemy bajki przeznaczone dla dzieci do trzeciego roku życia. No bo do takiego wieku uznajemy, że są to małe dzieci. Czy wiecie Państwo, jakie bajki przeznaczone dla dzieci w tym wieku są piękne i mądre? Polecamy zobaczyć bajki dla małych dzieci lecące na jednym z kanałów dedykowanych dla juniorów. Takie bajki to jest absolutnie fantastyczna sprawa.

Czym wyróżniają się bajki dla najmłodszych od bajek dla starszych dzieci? Przede wszystkim tym, że w bajkach dla najmłodszych występuje pewnego rodzaju interakcja pomiędzy bohaterami a dziećmi. Większość bajek dla maluszków zrobiona jest w konwencji wspólnej przygody, w której udział biorą zarówno bohaterowie w bajce jak i dzieci, które ją oglądają. Świetny pomysł na edukowanie najmłodszych. Do tego również, dzięki takim bajkom dzieci aktywizowane są pod względem psychoruchowym. Oglądanie bajki wymaga od dziecka interakcji, tak więc mówienie do telewizora jest prawidłową reakcją dziecka na oglądaną bajkę. Znane Nam są przypadki, że to właśnie bajki dla małych dzieci utrzymane w tej formule sprawiają, że dzieci uczą się mówić wiele szybciej od swoich rówieśników.

Interakcja dziecka z bajką możliwa jest oczywiście do odpowiedniego wieku dziecka, czyli właśnie do około trzech lat. No bo nikt przecież nie wyobraża sobie pięciolatka mówiącego do telewizora. Ale tak do około trzech lat dzieci rozwijają się i poznają wszystko co ich otacza. I bardzo często właśnie bajki dla małych dzieci pomagają im poznać o wiele więcej. Małe dziecko oglądając mądre bajki, które bawiąc uczą, nauczy się dużo ciekawych słów, zwrotów, gestów i ruchów. Rodzice nawet nie będą wiedzieć kiedy ich dziecko, dzięki bajkom właśnie, nauczyło się mówić kolejne nowe słowo. Ale jeśli, drodzy rodzice, będziecie swoje pociechy uważnie obserwować, to zauważycie, że z czasem na bajki dziecko będzie żywiołowo reagować. Reagować mówiąc nowe słowa czy wykonując ruchy, o które prosi postać z oglądanej bajki. Pozwólcie najmłodszym oglądać te wszystkie mądre bajki dla małych dzieci, ale jak podkreślamy tylko i wyłącznie mądre.

Bajki, które łączą w sobie naukę i zabawę możecie znaleźć na otwartej naziemnej telewizji cyfrowej albo na jednym z kanałów na cyfrowej platformie satelitarnej. Najlepiej jednak wpisać w wyszukiwarkę bajki dla dzieci a na pewno otworzy się przed Wami szeroka lista wyników. Tylko nie każda bajka dla dzieci ma w sobie takie coś, że dzieci chcą ją oglądać. Jeśli nie ma interakcji między bajką a dzieckiem to pewnie nie za wiele taką bajką wskóramy. Pamiętajcie tylko drodzy rodzice, że nie warto ograniczać dziecku oglądania bajek. To nie jest za dobre, chociaż na pewno zdrowe dla oczu.

Comments are closed.