Dzieci uwielbiają zasypiać przy bajkach.

Submitted by on

Dzieci, w szczególności te najmłodsze, najlepiej zasypiają przy bajkach. Niektóre dzieci wolą jednak bajki oglądane, a inne wolą, jak bajki na dobranoc im się po prostu czyta. No właśnie, niby tak różne usypianie, a jednak i jeden i drugi pomysł dla dzieci ma bardzo pozytywne skutki. Otóż, udowodniono naukowo, że bajki pomagają dzieciom się uspokoić, wyciszyć a w konsekwencji zasnąć. Oczywiście, muszą to być bajki odpowiednie do celu, który chcemy osiągnąć. Powinny to więc być bajki spokojne, bez gwałtownych akcji i bez krzyków. Jeśli natomiast chodzi o te czytane to powinny mieć one spokojną i cały czas pozytywną fabułę. Nie mniej jednak wszystkie bajki na dobranoc mają naprawdę zbawienne działanie dla Waszych pociech.

Większość dzieci nie lubi zasypiać po ciemku. Jeśli oczywiście rodzice pracują nad tym od pierwszych dni życia dziecka to dziecko nie będzie miało z tym problemu. Wiele dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, woli mieć jednak jakiś rąbek światła w zasięgu wzroku. To też jest naukowo udowodnione, że przy świetle dzieciom śpi się lepiej ale przede wszystkim lepiej się zasypia. Wobec tego światłem w pokoju może być również to z telewizora. Szczerze polecamy włączyć dziecku na dobranoc bajki w telewizorze. Na pewno dziecko zaśnie szybko i bez większych problemów, jeśli takie wcześniej bywały. Bajki na dobranoc na odpowiednim kanale telewizyjnym na pewno nie będą dziecku szkodzić. Zresztą, jeśli puścicie dziecku do spania bajki w telewizji, zobaczycie sami, że dziecko nie będzie przywiązywało uwag do tego, co w tym telewizorze aktualnie leci. Dziecko po prostu będzie się wpatrywać troszkę bezmyślnie w zmieniający się obraz, aż w końcu spokojnie i łagodnie zaśnie. To duże ułatwienie w usypianiu zarówno dla dziecka jak i dla rodziców.

Drugą metodą na zasypianie jest oczywiście taka, żeby bajki na dobranoc dzieciom czytać bądź opowiadać. To też jest bardzo pozytywne dla rozwoju dziecka oraz dla jego wypoczynku. Warto jednak opowiadać te bajki przy zapalonej lampce albo jakimś maleńkim pokojowym świetliku. Dziecko wtedy zawsze może spojrzeć na opowiadającego bajkę rodzica. Takie spojrzenie koi jakiekolwiek niepokoje dziecka. Pomaga mu również spokojnie wsłuchiwać się w ton głosu rodzica a przede wszystkim daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. A właśnie to poczucie bezpieczeństwa ze strony rodzica to coś, co dla małej istoty jaką jest dziecko jest najważniejsze.

Gdybyśmy jednak mieli coś polecić w kwestii usypiania dziecka przy bajkach to zdecydowanie polecamy opcję taką, żeby dziecku bajki na dobranoc puścić w telewizorze. Dziecko o wiele bardziej uczy się samodzielności, sam może zdecydować czy go coś interesuje a my zaoszczędzimy energii, która zawsze jest potrzebna na następny dzień. Warto tylko dobrać dziecku odpowiednie bajki na dobranoc to jest takie, w których nie ma żadnej przemocy ani żadnych głośnych i porywczych akcji. Bajka przed snem ma dziecko wyciszyć ale nie może go absolutnie w jakikolwiek sposób pobudzić. Dlatego wystarczy, że poświęcimy trochę czasu i raz a dobrze wybierzemy kanał, na którym nasze dziecko będzie miało swoje ulubione bajki na dobranoc.

Comments are closed.