Gumisie – czy są wśród nas?

Submitted by on

Gumisie to bajka na której wychowało się kilka pokoleń Polaków. Jest zabawna, ponieważ obok poczciwych Gumisi obserwujemy nieporadnego księcia, który wraz z niezbyt rozgarniętymi ogrami, wciąż próbuje przejąć władzę w królestwie. Bajka powstała w studiu Disneya. Gumisi jest jedynie siedem i marzą o tym, żeby odnaleźć innych, sobie podobnych. Żyją w Gumisiowej Dolinie, mają dom w ogromnym drzewie.

Historia Gumisiów rozgrywa się gdzieś w średniowieczu, w królestwie Danwyn. Jest to świat trolli, smoków, olbrzymów i ogrów. Spośród wymienionych jedynie smoki przyjaźnią się i pomagają Gumisiom. To królestwo rządzone jest przez sprawiedliwego króla Gregora.

Gumisie są przychylne królowi, ale unikają świata ludzi. Wie o ich istnieniu jednak córka króla, księżniczka Kala oraz paź królewski Kelvin. Kelvin to oddany przyjaciel księżniczki oraz samych gumisiów. Najwięcej łączy go z Kabim, ponieważ obaj chcą zostać rycerzami.

Księżniczka Kala bardziej interesuje się rycerskimi zajęciami niż funkcjami księżniczki. Nie lubi się stroić i najczęściej wymyka się ojcu i wraz ze swym przyjacielem Kelvinem jeździ konno lub bawi się w inne, typowo chłopięce zabawy. Dzięki Kelvinowi poznała Gumisie i razem z nim stara się utrzymać ich istnienie w tajemnicy.

Władcą królestwa Danwyn jest Król Gregor, władca dobry i sprawiedliwy. Jego głównym problemem są ciągłe ataki Księcia Igthorna, które zresztą zawsze udaje się odbić. Książę Igthorn został wyrzucony z królestwa za spiskowanie przeciwko królowi i teraz mieszka wraz z ogrami w zamku Drekmore. Chce przejąć władzę w królestwie i niestety wie o istnieniu Gumisiów i ich tajemniczym napoju dającym siłę. Próbuje wielokrotnie (czasem nawet z sukcesem) zdobyć sok z gumijagód lub jego recepturę, by jego armia stała się niepokonana. Jego najwierniejszym ogrem jest mały Toadie. Ze względu na swój wzrost nie jest traktowany przez inne ogry poważnie. Toadie w przeciwieństwie do nich jest inteligentny. Jego cechą charakterystyczną jest ciągła próba przypodobania się swemu księciu. To bezapelacyjnie najzabawniejsza postać z bajki.

Znane nam Gumisie to Zami, Kabi, Grafi, Bunia Sani i Kabi. Zumi to Gumie-czarnoksiężnik, który jednak niezbyt dobrze radzi sobie w tej roli. Magia została przez Gumisie zapomniana, a Zumi dopiero próbuje stosować zaklęcia, co przychodzi mu tym trudniej, że jest bardzo roztargniony. Kami to najstarszy z trójki rodzeństwa. To łasuch i ogrodnik. Sani – jego siostra – chciałaby zostać księżniczką, jak Kala, często sprzeciwia się rodzinie i dlatego wpada w tarapaty. Jej młodszy brat Kabi również zapatrzony jest w ludzi. Chce zostać rycerzem i wciąż szuka nowych przygód, co zresztą często wiąże się z wpadaniem w kłopoty.

Grafi to Gumiś, który nie przepada za ludźmi i najchętniej nie mieszałby się w ich sprawy. Wciąż przewiduje kłopoty, ale też często przejmuje dowodzenie ratując od nich inne Gumisie. Gospodynią w domu jest Bunia, która często sprzecza się z Grafim. To ona jest odpowiedzialna za znajomość przepisu na przygotowywanie soku z gumijagód.

Comments are closed.