Historie Stumilowego Lasu

Submitted by on

Winnie the Pooh, oryginalna nazwa szeroko znanej i lubianej powieści. Kubuś Puchatek, jest bohaterem powieści stworzonej przez Alana Alexandra Milne, którego pierwowzorem była maskotka jego syna o nazwie Winnie. W Polskim tłumaczeniu, mały głupiutki miś został nazwany Kubusiem, ze względu na trudności w określeniu płci misia. Inspiracją dla nazwy Misiaka miała być niedźwiedzica Winnipeg pochodząca z Kanady, jednak sam tytułowy bohater przedstawiany był, jako postać raczej męska. O ile w języku angielskim kwestia odmiany przez osoby nie jest tak problematyczna o tyle w polskiej wersji tytułowy miś musiał otrzymać imię, które bezsprzecznie określałoby jego płeć i tak powstał właśnie znany i lubiany Kubuś Puchatek.

Historia ze Stumilowego Lasu łączy już całe pokolenia. Nie chce się wierzyć, ale sama powieść ma już niespełna 90 lat! Niezmiennie jednak czaruje swoją piękną narracją i mądrością. Interpretacja Kubusia Puchatka jest tematem bardzo wielu rozpraw filozoficznych, psychologicznych, pedagogicznych czy socjologicznych. Kubuś Puchatek stanowi, wydawać by się mogło, nieskończone źródło wiedzy właśnie z zakresu nauk społecznych. Co sprawia, że historia ta jest kochana przez osoby w każdym wieku?

Przede wszystkim tytułowy bohater, jakim jest oczywiście sam Kubuś Puchatek-pluszowy miś o bardzo małym rozumku. Najlepszy przyjaciel Krzysia (jedynej postaci inspirowanej prawdziwym bohaterem, jakim był syn pisarza). Największą ambicją Puchatka jest zdobycie jak największej ilości pysznego miodku, co często kończy się dla Misiaka źle, ponieważ Kubuś nie bardzo zdaje sobie sprawę z konsekwencji swoich działań- wykradania miodku pszczołom. Jest bohaterem niezwykle oddanym swoim przyjaciołom i zawsze pomocnym.

Kolejną niezwykle ważną dla historii postacią jest strachliwy Prosiaczek. Przeważnie się czegoś boi, a Kubuś Puchatek, dzięki swojej posturze stanowi dla niego dobrą osłonę. W każdym razie, dla Prosiaczka ważna jest przyjaźń i mimo swoich panicznych lęków, zawsze stara się wykazać dobrym sercem i empatią.

Na wpół negatywną postacią jest Królik. Może negatywną to za mocne słowo, ale często Królik wykazuje się złośliwością i zdaje się ciągle narzekać na poczynania naszych bohaterów. W głębi serca jednak, bardzo lubi wszystkich mieszkańców Stumilowego Lasu i szybko wybacza bohaterom szkody, jakie zdarza im się czynić na jego ukochanych grządkach.

Głosem rozsądku w opowieści jest Pan Sowa, zawsze chętnie udzielający mądrych i pouczających rad dla Kubusia i przyjaciół.

Tygrysek z kolei, jest najbardziej szaloną i wesołą postacią w bajce. Kubuś Puchatek bardzo lubi patrzeć na szaleństwa Tygryska i zdarza mu się zarażać jego entuzjazmem.

Dla przeciwwagi dla Tygryska występuje zawsze zasmucony Kłapouchy. Najczęściej jest smutny z powodu odpadającego ogonka, który jednak zawsze za sprawą Kubusia Puchatka, zawsze wraca na swoje miejsce.

W historii występuje jeszcze Maleństwo i Mama Kangurzyca, wykazująca się sporą nadopiekuńczością w stosunku do swojego dziecka, które to z kolei temperamentem podobne jest do Tygryska i w głębi duszy pragnie brykać bez żadnych ograniczeń.

Aktualnie Kubuś Puchatek to jedna z bardziej rozpoznawalnych marek, występuje praktycznie wszędzie. Firma Walt Disney, która posiada aktualnie wyłączne prawa do Kubusia Puchatka, bardzo chroni jego wizerunku. Powstają coraz to nowsze produkcje związane z Kubusiem, które odbiegają już od pierwowzoru, ale nadal grubiutki Misiek cieszy się ogromną popularnością, nie tylko wśród najmłodszych.

Comments are closed.