Kaczor Donald i klan Mc Kwaczów

Submitted by on

Kaczor Donald to obok Myszki Miki najbardziej znana postać wykreowana przez Walta Disneya. Został stworzony w 1934 roku. Kaczor Donald jest rozpoznawalny dla kilku pokoleń: to wydająca charakterystyczne dźwięki naśladujące mowę kaczka, nosząca niebieską marynarkę, czapkę i czerwoną muchę.

Kaczor Donald to obok innych filmowych postaci, bohater wielu filmów animowanych. Ma specyficzny sposób zachowania, który prowokuje inne postaci do zaczepiania go. To nieco tak, jakby miał ustawicznego pecha. Poza filmami Kaczor Donald jest również bohaterem licznych komiksów.

Dowodem na niezwykłą popularność postaci, jaką jest Kaczor Donald, jest istnienie dwutygodnika, który nosi jego imię. To pismo przeznaczone dla dzieci od 7 do 12 roku życia. Znajdują się w nim komiksy o przygodach różnych disnejowskich postaci, zagadki, łamigłówki, krzyżówki oraz żarty. Pismo wychodzi od 1994 roku i dołączane są do niego prezenty – niespodzianki. Istnieją również inne wydawnictwa, które są komiksami z postacią Kaczora Donalda.

Kaczor Donald, jak na postać rysunkową, jest dość precyzyjnie scharakteryzowany. Wiemy gdzie mieszka, kiedy się urodził (choć tu istnieją pewne kontrowersje), nawet kto był jego rodzicami. Rodzina kaczora Donalda jest dość dokładnie opisana, w jej skład wchodzi trzech bratanków, których Kaczor Donald przygarnął do siebie.

Trojaczki Hyzio, Dyzio i Zyzio (ich angielskie imiona pochodzą od autentycznych postaci) należą do drużyny Młodych Skautów. Są w zasadzie identyczni, ale możemy ich odróżnić po kolorach czapek. Ich żarty, skoro doprowadziły do porzucenia przez ojca lub co gorsza jego śmierci (nie jest to do końca wyjaśnione) powinny wiązać się z jakąś naganą, jednak postacie te są raczej sympatyczne i jako młodzi skauci mają wiele pozytywnych przygód.

Siostrzeńcy Kaczora to dość niesforne rodzeństwo, które wciąż naprzykrzają się swojemu opiekunowi. Kaczor Donald początkowo opiekował się nimi tymczasowo, jednak ostatecznie ich zaadoptował. Rodzice chłopców jakoś nie pojawili się, by odebrać synów, a wieść niosła, że ich ojciec trafił nawet do szpitala w związku z ich żartami (w tym wypadku przy użyciu fajerwerków). Ich matkę możemy poznać ponieważ pojawia się w retrospekcjach w komiksie.

To Kaczka Della Thelma. Jest siostrą bliźniaczką Kaczora Donalda i nie wiadomo dokładnie, co się z nią stało i dlaczego nie wróciła po synów. Jest prawdopodobne, że zmarła. Matką Delli i Kaczora Donalda była Hortensja McKwacz, a ojcem Kaczor Kwaczymon.

Warto wspomnieć także o Sknerusie McKwaczu. To postać wzorowana na bohaterze Opowieści Wigilijnej – bogacz i skąpiec. Pochodzi ze Szkocji i od dzieciństwa jego marzeniem było dorobienie się majątku. Wzbogacenie jednak nie było łatwe, długo na to pracował. Jest wujem Kaczora Donalda i postacią dość niejednoznaczną.

Wiele z komiksów o Kaczorze nawiązuje do prawdziwych historycznych wydarzeń. Wyróżnić należy II wojnę światową, ponieważ Kaczor Donald przechodzi nawet testy sprawnościowe związane z potrzebą wstąpienia do wojska.

Comments are closed.