Scooby Doo – bajka, która pozwala przełamać strach

Submitted by on

Scooby Doo to wyjątkowa bajka. Opowieść o przyjaciołach, którzy wędrują przez świat i wciąż spotykają duchy i potwory. Ostatecznie każdy odcinek kończy się odkryciem, że za tajemnicą danego miejsca nie stoi żaden potwór, a jedynie człowiek.

Bajka o psie Scooby Doo i jego drużynie powstała pod koniec lat sześćdziesiątych. Bohaterowie przemieszczają się po świecie w typowym dla czasów hipisowskich vanem pomalowanym w kwiaty. Twórcą kreskówki są William Hanna i Joseph Barbera.

Bohaterami bajki jest czterech przyjaciół i ich pies, który jest postacią tytułową. Wspomnianymi przyjaciółmi jest Fred, Velma, Daphne, i Kudłaty. Fred jest przystojnym szesnastolatkiem. Nosi niebieskie spodnie, białą koszulę i (w starszych seriach) pomarańczową apaszkę. Jest silny, opanowany i to on zawsze prowadzi samochód oraz przedstawia wstępny plan działania.

Velma jest „mózgiem” ekipy. Jest mądra i sprytna, często to dzięki jej wiedzy członkowie ekipy wpadają na powiązanie niespójnych dotychczas części tajemnicy. Przyjaźni się szczególnie z Kudłatym, choć wciąż mu dogryza. Jednak w jednej z bajek zostają parą, choć droga do tego była długa i skomplikowana. Sama Velma zakochuje się zresztą w bajkach kilkukrotnie, zawsze w przeciwieństwach Kudłatego, typowych intelektualistach.

Kudłaty nosi zawsze typową hipisowską, zieloną koszulę. Jest najstarszy z czwórki przyjaciół, ale też najbardziej strachliwy. Jego wybory miłosne zazwyczaj okazują się nietrafione. Jego najlepszy przyjaciel – Scooby Doo – to mówiący dog niemiecki. Jest wiecznie głodny i boi się niemal wszystkiego i to szczególnie łączy go z Kudłatym. Nosi niebieską obrożę z inicjałami i uwielbia scooby-chrupki (psie, bezmięsne ciastka, które z jakiegoś powodu uwielbia również Kudłaty).

Najładniejszą członkinią drużyny jest niewątpliwie Daphne. To ruda dziewczyna nosząca charakterystyczną fioletową sukienkę. Całkiem nieźle radzi sobie w drużynie, chociaż dobrze zna się właściwie tylko na modzie. Najczęściej zostaje schwytana i przetrzymywana przez złoczyńców.

Imię Scooby Doo pochodzi z piosenki Franka Sinatry „Strangers in the Night”. Pierwotnie to nie pies miał być osią całej opowieści. Miała być to opowieść o piątce nastolatków, którzy rozwiązują różne tajemnice. Pomysł jednak ewoluował i ostatecznie najważniejszą postacią stał się tytułowy Scooby Doo.

Zarys fabuły każdego odcinka jest podobny (choć szczegóły zmieniały się w różnych sezonach bajki-serialu). Przyjaciół wciąż spotykają tajemnicze przygody, a gdy Fred, Velma i Daphne próbują je wyjaśnić, Kudłaty i Scooby Doo próbują zawsze gdzieś się ukryć. Gdy grupa się dzieli podczas poszukiwań Kudłaty i Scooby (czasem z Daphne) są w jednej grupie i to często oni, mimo że okazują najwięcej strachu, wpadają , a następnie demaskują „potwora”. Na końcu każdego odcinka wyjaśniane są powody, dla których ktoś udawał potwora lub ducha i straszył innych.

Bajka spotyka się z różnym odbiorem. Niektóre dzieci boją się jej, jednak ma ona zdecydowanie więcej zwolenników. I trzeba przyznać, że jest to bajka edukacyjna. Wskazuje odpowiednie postawy, uczy logicznego rozumowania i pokazuje jak reagować w sytuacjach trudnych.

Comments are closed.