Smerfy – tajemnica niebieskich stworzeń

Submitted by on

Smerfy to bajka o wiosce małych, niebieskich stworzeń w białych spodenkach i czapkach, które żyją w chatkach przypominających grzybki, gdzieś w lesie. Postacie stworzył belgijski rysownik zwany Peyo. Smerfy pierwszy raz pojawiły się jako postacie drugoplanowe w komiksie „Johan & Pirlouit”. Powstało ponad 30 tomów komiksów o smerfach, są one kontynuowane po śmierci autora przez jego syna i dawnych współpracowników.

W Polsce znamy Smerfy dzięki popularnej kreskówce, pokazywanej cyklicznie jako główna bajka dla dzieci w telewizji publicznej. Popularność Smerfy zdobyły aż w 30 krajach. Dziś kolejne dziecięce pokolenia mogą oglądać Smerfy w kinie w wersji pełnometrażowej.

Smerfy znane są również dzięki „Smerfnym hitom” czyli piosenkami ukazującymi się na niezależnych od bajek płytach. To parodie znanych przebojów, których teksty napisał po polsku Jacek Cygan. Co ciekawe, wiele motywów muzycznych w samej bajce nawiązuje do największych klasycznych utworów muzyki poważnej. Takich jak „W grocie Króla Gór E. Gierga” czy VII symfonia f. Schuberta.

Smerfy są nieśmiertelne, żywią się głównie smerfojagodami. Ich przywódcą jest Papa Smerf, najstarszy i najbardziej doświadczony z wioski, dzięki czemu niejednokrotnie ratuje pozostałe z opresji. Jako jedyny nosi czerwoną czapkę i ma brodę. Jest oficjalnym przywódcą wioski.

Inną wyjątkową postacią jest Smerfetka. To jedyna dorosła kobieta wśród Smerfów. Zamiast spodenek, nosi białą sukienkę i białe szpilki. Nie pojawiła się w wiosce, tak jak inne Smerfy. Stworzył ją Gargamel, by mu pomagała działać przeciwko niebieskim skrzatom, ta jednak w ich towarzystwie również – jak one – zaczęła być dobra. Swój ostateczny wygląd atrakcyjnej blondynki zyskała dzięki Papie Smerfowi. Jej głównym zajęciem jest hodowla kwiatów.

Innym charakterystycznym Smerfem jest Ważniak. Jak sama nazwa mówi, uważa on się za jedynego mądrego w wiosce (obok Papy Smerfa). Jako jedyny nosi okulary, wciąż narzuca innym swoje zdanie, bardzo często odcinki bajki kończą się wyrzuceniem go z wioski.

W wiosce wyróżnia się również Osiłek, Łasuch, Maruda, Ciamajda, Zgrywus, Laluś, Śpioch, Malarz, Poeta, Pracuś, Marzyciel. Osiłek wciąż ćwiczy na własnej, domowej siłowi jest dzięki temu silny, a z natury – bardziej odważny niż inne Smerfy. Ma charakterystyczny tatuaż na ramieniu (serce przebite strzałą).

Łasuch to wioskowy kucharz, , zamiast zwykłej czapki nosi kucharską. Ciekawą postacią jest też Maruda. To postać niezadowolona dosłownie ze wszystkiego i mówi o to wciąż głośno, choć widać, że niektóre rzeczy lubi. Zgrywus wciąż robi te same żarty (głównie wybuchający prezent) na który jakimś cudem wciąż nabierają się inne Smerfy. Ciamajda jest typowym pechowcem, jest bardzo lubiany, choć niekoniecznie bystry. Laluś jest typowym narcyzem. Wciąż ogląda swoje odbicie (nie rozstaje się z lusterkiem). Chodzi z kwiatkiem przyczepionym do czapki.

Śpioch, jak sama nazwa wskazuje uwielbia spać i zasypia momentalnie niezależnie od tego, co robi. Mamy też w wiosce Smerfów artystów. Malarz maluje krajobrazy, ma stosowny płaszcz, paletę oraz francuski akcent. Poeta pisze i deklamuje wiersze, ale zazwyczaj jest niezrozumiany przez inne Smerfy.

Comments are closed.