Świat zamknięty w Pokeballu

Submitted by on

Pokemon jedna z bardziej znanych anime na polskim rynku, o ile nie na całym świecie. Fenomen tej produkcji polega na dużej liczbie tytułowych pokemonów, które rywalizują między sobą swoimi umiejętnościami. Pokemony wzięły swoją nazwę od zestawienia dwóch angielskich słów- pocket i monsters czyli dosłownie możemy tłumaczyć jako kieszonkowe potwory. Początkowo Pokemon był tylko grą wydaną przez Nintendo, jednak kasowy sukces dobijający prawie do sukcesu serii z Mario Bros zadecydował, iż Pikachu i przyjaciele zostali przeniesieni również na płaszczyznę anime.

Głównym bohaterem historii o Pokemonach jest młody chłopak o imieniu Ash, który pragnie zdobyć Mistrzostwo Pokemonów. W swoją przygodę wyrusza z pierwszym Pokemonem, jakiego otrzymuje od profesora Oaka- Pikachu żółtym, królikopodobnym stworem, którego mocą jest rażenie prądem. Żółciutki przyjaciel Asha jest swoistą zabawą kontrastów, ponieważ z zewnątrz wygląda na słodkiego, niegroźnego stworka, a w rzeczywistości okazuje się być silnym i potrafiącym zrobić dużą krzywdę Pokemonem z rodzaju z typu elektrycznych. Pokemony, bowiem dzielą się na przeróżne typy takie jak: właśnie elektryczne, wodne, ogniste, stalowe, lodowe, latające i wiele innych.
Ash w swojej wędrówce po mistrzostwo, spotyka na swojej drodze zarówno przyjaciół jak i wrogów. Zespół R- złowrogie, ale przy tym i dosyć komiczne, trio, które para się wykradaniem i sprzedawaniem silnych i rzadkich pokemonów. Bardzo często na ich celowniku znajduje się ulubiony pokemon Asha-
Pikachu, dlatego Zespół R stanowi ważny wątek całej opowieści.

Wśród najlepszych przyjaciół Asha, należy wymienić Misty- sympatyczną dziewczynę, która przyłącza się do Asha po tym jak Pikachu niszczy jej rower. Misty pragnie odzyskać swoją własność w związku z tym postanawia towarzyszyć głównemu bohaterowi w celu przypominania mu o długu. W toku historii Misty mocno zaprzyjaźnia się z Ashem i Pikachu. Dziewczyna specjalizuje się w Pokemonach z typu wodnego i to one są jej głównym zainteresowaniem. Misty w całej historii wykazuje się do bólu stereotypowymi, dziewczyńskimi zachowaniami takimi jak niestabilność emocjonalna- od wybuchów gniewu po romantyczne uniesienia. Czyni to jednak całą historię ciekawą i nieprzewidywalną.

Drugim przyjacielem Asha, który dołącza do grupy jest Brock- symaptyczny, wielkoduszny chłopak specjalizujący się w pokemonach z typu ziemnych. Brock pochodzi z bardzo dużej rodziny, za którą wziął całkowitą odpowiedzialność, po tym jak jego mama i tata opuścili dom w celu trenowania pokemonów. Chłopak dołącza do dwójki bohaterów, ponieważ pragnie opiekować się pokemonami (w przeciwieństwie do wielu innych, którzy używają pokemonów do walk). Brock ma jedną słabość, jaką są piękne kobiety- jest dla nich zrobić dosłownie wszystko. Często Misty ratuje go z rąk panien, które pragną ten stan wykorzystywać. Ostatecznie Brock stanowi spokojne zrównoważenie dla energetycznego Asha i wybuchowej Misty.

Przygody naszych bohaterów obfitują w bardzo dużą ilość nowych pokemonów, trenerów, bardziej lub mniej zagrażających wrogów. Wszystkie te czynniki sprawiają, że przygody Pikachu, cieszą się ogromną popularnością. Kasowy sukces Pokemonów, które na zlecenie Nintendo zostały przeniesione na ekran telewizyjny (a także kinowy) sprawił, że w przyszłości więcej bohaterów gier miało swoje odpowiedniki w filmach, kreskówkach czy komiksach.
Na kanwie Pokemonów powstało kilka innych historii, z których najpopularniejszą są Digimony (Digital Monsters), opowiadające historie potworów w świecie cyfrowym.

Comments are closed.