Wojenne przygody Tabalugi

Submitted by on

Wśród produkcji animowanych, które z czystym sercem można polecać najmłodszym widzom, z pewnością można wymienić serial animowany Tabaluga. Z pozoru dosyć niewinna bajka o dzielnym i walecznym zielonym smoku i paczce jego wiernych przyjaciół. Kiedy jednak przyjrzymy się kreskówce bardziej zauważymy, iż jest to bajka, który w dosyć przystępny sposób może obrazować dziecku problemy dzisiejszego świata, jakim są wojny i walka o władzę.

Tytułowy bohater- Tabaluga, jest potomkiem nieżyjącego już władcy Rajskiej Doliny, czyli miejsca, w którym odbywa się zdecydowana większość akcji całej bajki. Jego głównym wrogiem jest owładnięty rządzą władzy bałwan- Arktos, który sprawuje rządy w Krainie Lodu, miejscu gdzie zawsze panuje chłód i zima. Tabaluga dzielnie broni swojej doliny przed atakami Arktosa, w czym pomagają mu jego liczni przyjaciele, między innymi Milunia- króliczka, wiecznie zazdrosna o głównego bohatera oraz Grzebcio- mały kret, odważny acz słabo widzący.
Cała historia opiera się o motyw walki dobra ze złem. Nie brakuje w nim jednak wątków, jakże obecnych w dzisiejszych czasach, jakimi są zdrada, lęk, poddańczość, ale również kompromis, który następuje pod koniec pierwszej serii, kiedy to
Tabaluga dogaduje się z Arktosem, co sprawia, że w Rajskiej Dolinie pojawia się zjawisko zmienności pór roku.

Bajka ta powstała w 1993 roku w Niemczech i została napisana przez Petera Maffaya. Łącznie powstało 78 odcinków, podzielonych na 3 serie. W każdej z nich dzielny smok zmagał się z innymi problemami i wrogami. Arktos, był głównym negatywnym bohaterem w 1 i 3 serii, natomiast w drugiej pojawił się zły duch- Hamsin, król pustyni. Hamsin toczy wieczną wojnę z obydwoma królestwami- Rajską Doliną i Krainą Lodu, jednak od czasu do czasu zawiera pakt z Arktosem, skupiając się tylko na części, którą zarządza Tabaluga.

W bajce tej czarne charaktery są wyjątkowo złośliwe a w swojej złowrogiej misji bardzo konsekwentne. Przeważnie najbardziej obrywa się ich poddanym, którzy mimo wszystko pozostają przy swoich oprawcach, pomijając nieliczne przypadki, kiedy poddani przechodzą jednak na dobrą stronę Tabalugi.

Jako jedna z niewielu bajek, Tabaluga pokazuje nam również różnego rodzaju metamorfozy, które konsekwentnie zachodzą w charakterach bohaterów. Przeważnie w produkcjach dla dzieci, nie stosuje się takich zabiegów z racji dbania o swego rodzaju stałość charakterów, jednak w przypadku tej animacji jest inaczej, co czyni ją ciekawszą choćby dla bardziej dojrzałych widzów. Jednym z bohaterów, którzy przechodzą dużą metamorfozę w trakcie trwania całej sagi jest Jakub-majordomus Arktosa. Jakub w pierwszej serii bajki jest niezwykle oddanym sługą Arktosa, który całym sobą wspiera swego władcę. W drugiej serii natomiast zauważamy, że stosunek Jakuba do swego pana uległ znacznej zmianie, Jakub jest momentami nawet złośliwy dla władcy. W trzeciej serii mamy już do czynienia z czystą eskalacją niechęci do Arktosa a nawet próby przejęcia od niego władzy. Również inni bohaterowie serii wykazują zmienność zachowań i motywacji, jak chociażby Puchacz, który prowadzi zdradziecką misję na terenie Krainy Lodu, działając jako doradca Arktosa, w głębi jednak działając na rzecz Tabalugi.

Tabaluga jest określany w klasyfikacji przedziału wiekowego nie jest do końca określony, jest jednak powiedziane, że bajka nadaje się dla dzieci najmłodszych. Ze względu na liczne odniesienia do sytuacji w rzeczywistym świecie i bardzo ciekawie przedstawionej metamorfozie bohaterów, można śmiało polecać serię również starszym dzieciom.

Comments are closed.