Piękna i Bestia

Submitted by on

beautiful-963893_1280Piękna i Bestia to opowieść o urodziwej dziewczynie, która pokochała przerażającą bestię i tym sposobem odczyniła urok spoczywający na zaklętym w potwora młodzieńcu. Opowieść ta jest baśnią ludową, pochodzącą z obszaru Francji. Jej zachowanie i upowszechnienie to zasługa tego, iż historia została utrwalona na piśmie w XVIII wieku. Pierwsza wersja tekstowa baśni to dzieło Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve, lecz za kanoniczną redakcję uznaje się tekst zapisany przez Jeanne-Marie Leprince de Beaumont.

Symboliczna opowieść o życiu i jego prawdach

Już sam tytuł, dobór bohaterów, wskazują na alegoryczność i metaforyczność całej tej historii. Główna bohaterka posiada imię znaczące, Belle jest bowiem w języku francuskim przymiotnikiem oznaczającym tyle, co piękna. Główny bohater występuje zaś jako Bestia – określenie to pozostawia spore pole do popisu, gdy przychodzi do interpretacji. Ilustratorzy czy twórcy ekranizacji zgodnie przedstawiają bohatera baśni jako potwora: istotę fantastyczną lub dzikie zwierzę, względnie zniekształconego w przerażający sposób mężczyznę. Głębokim sensem tej metafory jest zaś to, iż wszelkie pozory, składające się na postać tego bohatera miały być zniechęcające, nawet wzbudzające strach, sugerujące, że nie jest to istota warta cieplejszych uczuć. Nie sugeruje tego także zachowanie bohatera, który więzi Piękną w swoim pałacu. Bohaterka stopniowo poznaje prawdziwy charakter Bestii, a swoje uczucia względem niego uświadamia sobie, gdy zastaje go umierającego. W tym kluczowym momencie jej płacz i szczere wyznanie miłości sprawiają, że bohater nie tylko unika śmierci, ale także wraca do swojej właściwej postaci. Baśń jednoznacznie daje do zrozumienia, że to co najistotniejsze, jest zawsze głęboko ukryte ale jednocześnie jest także warte odkrycia. Traktując baśń zupełnie metaforycznie, można powiedzieć że ludzie wskutek swoich uczynków czy frustracji rodzącej się z samotności i zaniżonej samooceny stają się bestiami, to znaczy zatracają wiarę w swoją wartość, odnoszą się do świata z wrogością i nieufnością. Tę wiarę zwraca im ktoś, kto dostrzega ich pozytywne cechy pomimo wszystko.

Obecność baśni we współczesnej kulturze popularnej

Baśń doczekała się licznych ekranizacji, spośród których wyróżnia się zwłaszcza animowana wersja disneyowska z 1991 roku, obsypana licznymi nagrodami, w tym Oscarami doceniającymi oprawę muzyczną filmu. Główne motywy z baśni zadomowiły się w kulturze popularnej, dostarczając inspiracji do stworzenia szeregu filmów wykorzystujących te pomysły. Dosyć przerysowaną, ale jednak bardzo dobrze znaną wersją tej opowieści jest motyw miłosny w animacji pod tytułem Shrek z 2001 roku. Tam co prawda zaczarowana jest bohaterka, jednak opowieść zachowuje przesłanie, iż w ocenianiu drugiej osoby nie należy kierować się pozorami, ale sercem, a miłość ma moc ocalenia tych, którzy są nią złączeni. Idea prawdziwej miłości jest także jednym z charakterystycznych motywów tej właśnie baśni i jest chętnie eksploatowana przez kolejnych twórców historii miłosnych, czy to filmowych, czy książkowych.

Leave a Comment