Baśń o Kopciuszku

Submitted by on

drawing-1050000_1280Baśń o Kopciuszku to jedna z najbardziej popularnych opowieści, jakie zachowały się do naszych czasów w charakterze bajki przeznaczonej do opowiadania dzieciom. Historia ta przechowywana więc była w tradycji ustnej w wielu kulturach, czego skutkiem są jej rozmaite wersje, różniące się pewnymi szczegółami. W zależności od pochodzenia zapisu czy podania, historia inaczej przedstawiała głównych bohaterów i tworzyła ich dzieje bogate w inne zdarzenia. Zasadnicza oś fabuły opiera się jednak na pewnych kluczowych punktach.

Historia służącej, która poślubiła księcia

Bohaterką bajki jest piękna i dobra dziewczyna, która po śmierci rodziców mieszka z macochą i jej dwiema córkami. Antagonistki bohaterki są postaciami negatywnymi: zmuszają sierotę do ciężkiej pracy i pogardzają nią, czego wyrazem jest obdarzenie jej przezwiskiem Kopciuszka (jako że dziewczyna wskutek pracy jest często ubrudzona sadzą). Bohaterka zyskuje w pewnym momencie możliwość udania się na bal, wyprawiany w królewskim pałacu – pomaga jej w tym dobra wróżka, która wyczarowuje dziewczynie piękny strój, dynię zamienia czarami w karocę, a myszy w służbę. Na balu Kopciuszek spotyka księcia i młodych łączy miłość od pierwszego wejrzenia. Niestety bohaterka ucieka bez słowa z balu, gdyż czary wróżki działają tylko do północy. Opuszczonemu księciu pozostaje jedynie pantofelek, który dziewczyna zgubiła podczas ucieczki – poszukując właścicielki bucika odnajduje w końcu swoją ukochaną. Historia kończy się ślubem Kopciuszka i księcia. Zakończenie wspomina też czasem o karze, jaka spotyka macochę i jej córki za ich niegodziwość. Wersja utrwalona przez braci Grimm odznacza się ponadto scenami, które można uznać za makabryczne (jak choćby wzmianka, że przyrodnie siostry Kopciuszka, zdeterminowane by założyć pantofelek, ucinały sobie fragmenty stóp).

Kopciuszek w popkulturze

Spopularyzowanie jednej wersji, uznawanej obecnie za kanoniczną, to zasługa pracy wytwórni filmów animowanych Walta Disneya. Bajka przybrała kształt opowieści zapisanej w pięknie namalowanych i wprawionych w ruch obrazach w roku 1950. Od tamtej pory powstało wiele innych ekranizacji, zarówno animowanych, jak też w postaci pełnometrażowych filmów fabularnych. Najnowszy z nich został zaprezentowany widzom na początku 2015 roku. Historia Kopciuszka okazała się na tyle intrygująca i symboliczna, że zagościła na stałe w wyobraźni masowej. Idea, że nawet najzwyczajniejsza i najbardziej niepozorna dziewczyna ma prawo do snucia wielkich marzeń i oczekiwania na ich spełnienie, okazała się być wspólną dla dziewcząt z całego świata i zapewne nieodmiennie wpływa na ich postrzeganie rzeczywistości, także samoocenę. Co więcej, schemat historii Kopciuszka można rozpoznać w scenariuszach wielu filmów, reprezentujących kategorię komedii romantycznych: przypadkowe spotkanie, miłość od pierwszego wejrzenia oraz perypetie rozdzielające zakochanych, ale wiodące nieuchronnie do szczęśliwego zakończenia. Samo pojęcie kopciuszka weszło do języka codziennego, służąc do opisania postaci noszącej cechy bohaterki bajki.

Leave a Comment