Shrek, czyli zabawa konwencją

Submitted by on

alien-722415_1280Shrek to animacja komputerowa, wykreowana przez wytwórnię Dream Works, na podstawie książki napisanej przez Williama Steiga. Opowieść ta nosi wszystkie cechy dzieła postmodernistycznego – jest bowiem efektem swobodnej zabawy motywami zachowanymi w kulturze, uporządkowaniem ich w taki sposób, że tworzą niezwykle oryginalną, nieco prześmiewczą, ale bardzo sympatyczną wizję.

O czym jest ta historia?

Tytułowym bohaterem filmu jest ogr, mieszkający w baśniowym świecie, ale trzymający się z dala od zgiełku. Przekonany o tym, że nie przypadłby do gustu nikomu poza sobą, unika towarzystwa i spędza czas w rytm codziennej rutyny. Jego spokój zostaje jednak zakłócony, gdy tłum baśniowych postaci ucieka przed gniewem złego Lorda Farquada i chroni się w okolicy domostwa Shreka. Ten zirytowany zapowiada im, że odeśle ich tam, skąd przyszli i mimowolnie zostaje bohaterem prześladowanych, fantastycznych postaci. Udaje się do księcia ze swoją petycją, ten zaś – szukając sposobu na uwolnienie z wieży strzeżonej przez smoka swojej kandydatki na żonę, zleca to zadanie ogrowi i od powodzenia tej misji uzależnia spełnienie prośby. W międzyczasie Shrek zyskuje towarzysza podróży – rozgadanego i irytującego Osła. Razem docierają do zamczyska, w której więziona jest piękna i bardzo wyemancypowana królewna Fiona. Misja ratunkowa kończy się powodzeniem – Shrek i Osioł eskortują królewnę do zamku lorda Farquada. Podczas podróży jednak nieoczekiwanie Fiona i Shrek zakochują się w sobie z wzajemnością. Nie udaje im się jednak rozpoznać wzajemnych uczuć – zamiast tego dochodzi do kłótni i rozstania. Podczas gdy Fiona szykuje się do ślubu z lordem, Osioł uświadamia Shrekowi, że królewna naprawdę kocha ogra. Końcowe sceny filmu to wtargnięcie Shreka i Osła (wraz ze Smoczycą pilnującą wcześniej zamczyska, w którym była więziona Fiona) na ceremonię zaślubin. Odkryta zostaje tajemnica królewny – po zachodzie słońca zamienia się ona w ogrzycę, a czar ma prysnąć po tym, jak bohaterka zazna pocałunku prawdziwej miłości. Staje się tak istotnie, przy czym okazuje się, że właściwą postacią Fiony jest właśnie ogrzyca – idealna partnerka dla Shreka. Lord Farquad zostaje połknięty przez smoka, a ślub biorą Shrek i Fiona.

Bogactwo bajkowych motywów

Wątek Shreka i Fiony czerpie obszernie z baśni o Pięknej i Bestii, choć czyni to w sposób przekorny i nieco przerysowany. W związku z zamknięciem królewny w wieży pojawiają się także elementy baśni o Roszpunce. Shrek nosi cechy filmu adresowanego do najmłodszych – do takich wniosków skłania animowana realizacja i umieszczenie bohaterów opowieści z baśniowym świecie, zamieszkanym przez dobrze znane postacie. Młody odbiorca nie dostrzeże jednak wszystkich momentów, kiedy to twórcy filmu grają konwencją baśni i puszczają do widza oko. Z tego względu film ten można ocenić jako świetny przykład kina familijnego – ponieważ przedstawiciele wszystkich pokoleń będą się świetnie bawić podczas seansu. Tym bardziej, że scenariusz pełen jest dowcipnych dialogów, pełnych zabawnych odniesień do popkultury oraz humoru sytuacyjnego.

Leave a Comment