Domowy teatrzyk bajkowy

Submitted by on

puppets-834229_1280Dzieci wprost uwielbiają bajki. Nic dziwnego – kolorowy, ciekawy i zaskakujący świat bajkowych opowieści kontrastuje z szarą i niekiedy nudnawą rzeczywistością, a przygody nietuzinkowych, kreskówkowych bohaterów poprawiają humor, bawią, ale również uczą, kształtują wrażliwość i wyobraźnię. Nieustannie spotykamy się jednak z zastrzeżeniami ekspertów wyrażających obawy co do częstego i przedłużającego się przesiadywania najmłodszych przed ekranami telewizorów, komputerów czy tabletów. Choć nie warto zupełnie zabraniać dzieciom oglądania bajek, to zdecydowanie zaleca się monitorowanie czasu spędzanego na wpatrywanie się w ekrany. W świat bajek można się jednak zagłębić nie tylko poprzez ich oglądanie i słuchanie. Bajki można… tworzyć, a przy tym wspaniale się bawić! Jak? O tym dowiecie się w dalszej części tekstu.
Jeśli Twój maluch uwielbia bajki i czerpie radość z nowych, nieznanych dotąd form zabawy, zaproponuj mu domowy teatrzyk bajkowy. Dziecko stanie przed prawdziwym wyzwaniem – teraz nie będzie już tylko biernym odbiorcą bajki, ale stanie się przede wszystkim jej twórcą! Nakłaniając pociechę do zabawy w teatr nie tylko zapewnisz jej niezapomnianą rozrywkę i zajęcie na kilka godzin, ale również przyczynisz się do rozwoju malucha, kształtując szereg jego umiejętności. Co więcej, kto wie, czy nie odkryjesz prawdziwego talentu?
Zabawa w domowy teatrzyk bajkowy nie ma żadnych ograniczeń – Twoje dziecko i Ty możecie zupełnie popuścić wodze fantazji. Wybierzcie to, na co macie ochotę – możecie decydować pomiędzy wykorzystaniem jako aktorów lalek, papierowych wycinanek, pacynek lub też sami zabawcie się w odtwórców poszczególnych ról. Ważne, aby w zabawę zaangażować się w pełni. Co to oznacza? Warto zadbać o każdy szczegółów – przygotować scenografię, muzykę, a także miejsca dla widowni (drugi rodzic, rodzeństwo, babcia, dziadek, ciocia, wujek), która podziwiać będzie Wasze wysiłki.
Jakie bajki nadają się do odegrania? Odpowiedź jest prosta – właściwie wszystkie. Możecie wybrać swoją ulubioną, świetnie znaną bajkową opowieść, coś, czego oboje jeszcze nigdy wcześniej nie widzieliście/słyszeliście lub… wymyślić zupełnie nową, autorską bajkę, która zaskoczy wszystkich odbiorców.
Podczas wspólnej zabawy możesz spodziewać się, że maluch zdobywać i kształtować będzie wiele przydatnych umiejętności. Współpracując z innymi aktorami dziecko uczyć się będzie pracy w zespole i komunikacji. Występując przed publicznością (nawet tą nieliczną i pozornie nieznaczną) szlifować będzie umiejętności radzenia sobie ze stresem, a na bieżąco obmyślając kwestie poszczególnych bohaterów rozwinie kreatywność i zdolności językowe.
Wspólna zabawa to jednak nie tylko nauka przydatnych w przyszłości umiejętności. Dzięki domowemu teatrzykowi Ty i Twój maluch możecie pogłębiać Waszą więź. W dzieciństwie każda chwila spędzona z rodzicem lub innym członkiem rodziny wydaje się być bezcenna. W świecie, w którym znalezienie czasu na bycie razem niekiedy graniczy z cudem, wspólna zabawa kształtuje wzajemne relacje i pokazuje, że budowanie więzi rodzinnych to priorytet niezależnie od sytuacji.

Leave a Comment