Kontrola treści z telewizora

Submitted by on

shutterstock_243988498-1200x795W XXI wieku dzieci przed telewizorami, tabletami i komputerami spędzają nawet kilka godzin dziennie. O ile rozsądne oglądanie programów telewizyjnych przeznaczonych dla najmłodszych (1-1,5 h/24 h) ma pozytywny wpływ na pociechy, powalając im zrelaksować się i odprężyć, przenosząc się w kolorowy świat bajek, to przedłużające się przesiadywanie przed migającymi ekranami może poważnie utrudniać rozwój psycho-motoryczny dziecka, a nawet zwiększać ryzyko rozwinięcia zaburzeń ze spektrum autyzmu. Odpowiedzialny rodzic i opiekun zdecydowanie powinien więc kontrolować czas, który jego podopieczny spędza oglądając bajki, aby w przyszłości nie mierzyć się z wyrzutami sumienia.
Monitorować i limitować należy jednak nie tylko czas, który pociecha pożytkuje na oglądanie bajek. Niestety wiele treści emitowanych w telewizji czy Internecie, nawet tych pozornie przeznaczonych da najmłodszych, nie jest dostosowanych do wieku, możliwości poznawczych i zakresu rozumienia świata, którym dysponują mali widzowie. Rola rodzica jest więc tutaj niezwykle istotna, gdyż narażanie dziecka na odbiór przypadkowych treści może niekorzystnie odbić się na późniejszym kształtowaniu się jego osobowości i charakteru.
Jak więc ocenić, czy konkretna bajka lub program nadaje się dla dziecka w danej grupie wiekowej? Niestety zorientowanie się w charakterze emitowanych kreskówek i programów rozrywkowych to proces czasochłonny. Najlepiej bowiem, jeśli rodzic lub opiekun po prostu sam je obejrzy. Wówczas pewien będzie, że jego pociecha nie spotka się z niepożądanymi i niebezpiecznymi treściami, którymi niekiedy producenci niemalże napychają kreowane przez siebie programy dla dzieci i które w poważny sposób rzutować mogą na rozwój malucha, począwszy od niezrozumiałych zachowań i koszmarów sennych, a kończąc nawet na zaburzeniach osobowości.

Leave a Comment