Baśnie Braci Grimm

Submitted by on

face-157398_1280Baśnie Braci Grimm to jeden z najsłynniejszych zbiorów ludowych opowieści, przeznaczonych dla młodych słuchaczy I czytelników. Sami Grimmowie gromadzili i zapisywali te tradycyjne podania z poczuciem misji, jaką było utrwalenie i ocalenie ustnej twórczości, jaka na drodze tradycyjnego przekazu była żywotna na terenie niemieckiego obszaru językowego w początkach XIX wieku. Do podjęcia tego rodzaju wyzwania motywowały Grimmów tendencje romantyczne, nobilitujące wartość literatury narodowej, tworzonej przez prosty lud i odsłaniającej specyfikę danej społeczności, objawiającej jej mądrość i przechowującej uniwersalne nauki moralne. Wilhelm i Jakub, zapaleni badacze literatury i języka, nie upiększali zasłyszanych wśród ludu historii, ale zapisywali je w dokładnie takiej formie, w jakiej zwykły opowiadać je stare kobiety. Wśród pozostawionych potomności pism odnotowują także, że proszone o opowieści staruszki dziwiły się niepomiernie, że o snucie baśni proszą dorośli mężczyźni.

Straszne baśnie?

Obecnie nie wydaje się to aż tak oczywiste, że zebrane przez tych pisarzy tradycyjne bajania nadają się do tego, by uczynić z nich opowieści na dobranoc. Powielane współcześnie i przedrukowywane baśni Grimmów są nierzadko dodatkowo ocenzurowane i złagodzone. Trzeba jednak uzmysłowić sobie, że pierwotnie były to rzeczywiście opowieści, jakich w pełnym brzmieniu i z całym ładunkiem okropności wysłuchiwali najmłodsi. Twórczość ludowa ma bowiem to do siebie, że jest dosłowna i nie posługuje się omówieniami, zaś pozornie zbyt mocne zabarwienie pierwiastkami okrucieństwa miało na celu wyłącznie wzmocnienie pouczającej wymowy utworu. W tradycyjnych baśniach nie chodzi bowiem tak naprawdę o przedstawienie cukierkowej wizji fikcyjnej opowieści, z której dałoby się ostatecznie wysnuć etyczny morał. Baśnie pochodzenia ludowego wyraźnie obrazują siły dobra i zła, a im wyrazistszy jest ich kontrast, tym czytelniejsze przesłanie jest kierowane do odbiorców.

Klasyka literatury dziecięcej

Zebrane przez braci Grimmów baśnie to zbiór ponad dwustu baśni, wśród których znajdują się znane obecnie na całym świecie opowieści. W niektórych rejonach Europy zapisane zostały inne warianty opowieści o tych samych bohaterach, co wskazuje jedynie na wspólny, indoeuropejski rodowód ludów zamieszkujących Europę. Jednak to właśnie tradycyjne baśnie wydane przez Grimmów uznaje się za klasykę literatury. To tutaj zostały zapisane opowieści o Kopciuszku, Czerwonym Kapturku, Jasiu i Małgosi, Królewnie Śnieżce, Roszpunce czy Rybaku i Złotej Rybce.

Leave a Comment