Serial Once Upon A Time

Submitted by on

http4.bp.blogspot.com-Amerykański serial Once Upon A Time to przykład postmodernistycznego podejścia do klasycznych tekstów kultury, jakimi w tym przypadku są baśnie. Twórcy tej przewrotnej opowieści postanowili zebrać w jednym miejscu całe bajeczne uniwersum, stworzone po części przez ludowe tradycje i podania, a po części przez genialne wizje oryginalnych bajkopisarzy. Powstały obraz jest bardzo świeżym spojrzeniem, sugerującym że świat baśni to świat równoległy do naszego i że jest w nim miejsce dla każdej postaci, jaka kiedykolwiek została opisana na kartach książki z bajkami. Wielbiciele klasycznego podejścia do znanych historii mogą się jednak nieco zdziwić, bowiem losy konkretnych bohaterów przeplatają się nieraz w bardzo zaskakujący sposób, co czyni cały serial tym bardziej interesującym konstruktem.

Niezwykły pomysł scenarzystów

Wyświetlony w 2011 roku pierwszy sezon serialu wprowadził widzów w niebanalną koncepcję, przygotowaną i opracowaną przez autorów scenariusza. Pierwsze sceny ekranizują świetnie wszystkim znane zakończenie baśni o Królewnie Śnieżce. Oto Książę pojawia się przy leżącej w trumnie ukochanej i chcąc pożegnać ją pocałunkiem, wybudza ją nim z zaczarowanego snu, przełamując tym samym zaklęcie Złej Królowej. Po tej scenie zaś widzom zostaje przedstawiona młoda kobieta, Emma Swan, mieszkająca we współczesnych Stanach Zjednoczonych. Obchodzi samotnie dzień swoich urodzin, kiedy do jej drzwi puka chłopiec, mający dla niej kilka niezwykłych wiadomości. Po pierwsze twierdzi, że jest jej synem, a ona sama jest dzieckiem Śnieżki i Księcia i jako jedyna może przełamać klątwę, jaką Zła Królowa rzuciła na cały bajkowy świat. Mieszkańcy baśniowego uniwersum zostali bowiem w magiczny sposób przeniesieni do realnej rzeczywistości i zamieszkują małe miasteczko o nazwie Storybrooke, w którym czas stoi w miejscu, a żadne z nich nie pamięta o swojej baśniowej tożsamości, ale prowadzi nudne, prowincjonalne życie. Pierwszy sezon serialu przedstawia perypetie Emmy, która pojawia się w sennym miasteczku i uświadamia sobie więź łączącą ją z oddanym niegdyś do adopcji synem. Walczy o niego z opiekującą się nim Złą Królową oraz serdecznie zaprzyjaźnia ze Śnieżką, która także w tej rzeczywistości ma wiele problemów za przyczyną nienawistnej wobec niej Królowej. Mówiąc metaforycznie, Emma musi zrozumieć, że nie jest Brzydkim Kaczątkiem, samotnym i wyobcowanym, ale osobą niezwykłą, od której zależą losy wielu osób. Serial zdobył tak wielką sympatię publiczności, że stworzono kolejne sezony, wprowadzające bohaterów w zupełnie nowe ciągi perypetii, osadzone w kolejnych bajecznych krainach. Autorami scenariusza są Adam Horowitz i Edward Kitsis, którzy zasłynęli kilka lat wcześniej stworzeniem przebojowego serialu Lost. Once Upon A Time łączy z jego poprzednikiem przede wszystkim sposób konstruowania odcinków i dwutorowego prezentowania akcji. Każdy epizod koncentruje się na konkretnej postaci i przez pryzmat jej wspomnień prezentuje aktualny moment akcji. Taki polifoniczny rodzaj narracji pozwala doskonale przedstawić wielopłaszczyznowość bohaterów, wyjaśnić ich motywacje i wzbudzić empatię widza nawet wobec postaci uchodzących za negatywne.

Czyje jeszcze losy można śledzić na ekranie?

Jak wiadomo, każdy ma inne preferencje, gdy zostaje poproszony o wymienienie tytułu ulubionej bajki. Oglądając ten serial łatwo jest jednak odnaleźć przynajmniej jednego swojego ulubieńca, bo zakres postaci pojawiających się w przestrzeni akcji jest imponująca, zwłaszcza wraz z biegiem czasu i wyświetlaniem kolejnych sezonów. Pojawiają się tu na przykład: Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Bella z baśni o Pięknej i Bestii, Pinokio, Szalony Kapelusznik z Krainy Czarów, postaci znane z Krainy Oz, ale też Robin Hood, disneyowskie Mulan i Merida, legendarni król Artur i Merlin, a nawet doktor Frankenstein. Jednak postacią, która najbardziej przyciąga uwagę jest najbardziej przewrotny i skomplikowany charakter: Rumplestiltskin, łączący w sobie także cechy Bestii. Jako szara eminencja całego grona postaci to właśnie on jest odpowiedzialny za napędzanie akcji, ponieważ niejako popchnął Złą Królową do rzucenia mrocznej klątwy, gdyż miał w tym upatrzone własne korzyści. Poza tym wciąga kolejnych bohaterów do swojej gry przysług, słynie z największej czarodziejskiej mocy i zawsze żąda za nią godziwej zapłaty. Postać ta zaskakuje najbardziej również jako aktorska kreacja Roberta Carlyle’a, który jest nie tylko niesamowicie ucharakteryzowany, ale również ma groteskowy, teatralny sposób bycia.

Leave a Comment