Kubuś Puchatek – bohater dzieci

Submitted by on

Kubuś Puchatek to obecnie prawdopodobnie najbardziej znana postać spośród bajkowych ulubieńców dzieci. Uroczy i łagodny Miś o Małym Rozumku wzbudza bowiem powszechną sympatię. Wraz ze swoimi przyjaciółmi jest bohaterem kolorowych książeczek, bajek telewizyjnych, produkcji filmowych, a jego wizerunek pojawia się na różnego rodzaju przedmiotach codziennego użytku, nie wspominając o pluszowych maskotkach. To wszystko jest jednak efektem wykupienia praw do zekranizowania opowieści o Puchatku przez wytwórnię Walta Disneya. To pracujący tam rysownicy nadali misiowi i jego przyjaciołom rozpoznawalne powszechnie rysy. Kariera Puchatka rozpoczęła się znacznie wcześniej.

Oryginalny Winnie the Pooh

Twórcą postaci, którą obecnie znamy pod polskim odpowiednikiem jako Kubusia Puchatka, był Alan Aleksander Milne. Brytyjczyk napisał bowiem szereg opowieści o misiu, który miał być ożywioną formą ulubionej maskotki syna pisarza, Christophera. Maskotka została z kolei nazwana na cześć niedźwiedzicy, jaką ojciec i syn odwiedzali w londyńskim zoo, wabiącej się Winnie. Pierwszą tłumaczką książek Milne’a na język polski była Irena Tuwim, siostra znanego poety. To właśnie jej zawdzięczamy fakt, że uroczy miś jest w naszym kraju nazywany Kubusiem Puchatkiem. Był to wybieg, który miał zakończyć dylematy związane z przyporządkowaniem płci misiowi, który został nazwany na cześć niedźwiedzicy. Istnieje jednak także tłumaczenie, które nazywa misia Fredzią Phi-Phi, ale że nie przyjęło się, pozostaje jedynie ciekawostką.

Historie ze Stumilowego Lasu

Oryginalne historie o misiu zamieszkującym fikcyjny Stumilowy Las, zostały oryginalnie wydane po raz pierwszy w 1926 roku. Autor wpisał w nie także postać swojego syna, przez co w powszechnie znanych bajkach pojawia się postać Krzysia, małego chłopca, przyjaciela Kubusia. Tytułowy bohater mieszka w Stumilowym Lesie wraz z gronem wiernych przyjaciół: tchórzliwym i małym Prosiaczkiem, pesymistycznie nastawionym do życia Osiołkiem, apodyktycznym i pracowitym Królikiem, przemądrzałą Sową, żądnym przygód Kangurzątkiem i jego troskliwą mamą, Kangurzycą oraz wyjątkowo rozbrykanym Tygryskiem. Przyjaciół spotyka szereg przygód, chociażby wskutek spotkania z tajemniczymi Hefalumpami, jednak życie Kubusia upływa głównie wokół wyczekiwania na porę posiłku, kiedy będzie mógł do syta najeść się miodku, nazywanego Małym Co Nieco. Miś widzi świat w sposób charakterystyczny dla dzieci i potrafi tłumaczyć go w bardzo trafnych, prostych słowach. Zawdzięczamy mu wiele złotych myśli, które ujmują bardzo trafnie istotę życia, przyjaźni, czy miłości.

Leave a Comment