Jak uratować mamę, czyli historia niebanalna

Submitted by on

„Jak uratować mamę?” to nowa, pełnometrażowa animacja dla dzieci, która właśnie pojawiła się w polskich kinach. To pierwsza tego typu produkcja w Polsce.
Fabuła jest dość klasyczna. Przedstawia ona historię rodzeństwa, które w poszukiwaniu magicznych Złotych Kropli przenosi się do równoległej, średniowiecznej krainy.
Aneta jest typowym molem książkowym, jej brat – Adaś natomiast zalicza się do grona komputerowych maniaków. Ze względu na fakt, iż żadne z rodzeństwa nie mogło oderwać się od swoich zajęć, mama sama musiała wybrać się do sklepu. Za oknem było już ciemno, pogoda zaś deszczowa, w efekcie czego wyprawa po zakupy zakończyła się nieszczęśliwym wypadkiem. Mama trafiła do szpitala, dzieci zaś trafiły pod opiekę mieszkającej na wsi babci. Dzieci obwiniają się za wypadek mamy, postanawiają zatem skonsultować się z czarownicą. Ta wysyła ich właśnie do średniowiecznego świata, gdzie mają za zadanie odnaleźć Złote Krople spełniające życzenia i mogące pomóc przebywającej w szpitalu mamie. Na przestrzeni swoich przygód bohaterowie muszą wykazać się odpowiedzialnością oraz odwagą, przestrzegając przy okazji jednej, naczelnej zasady: nikomu swoimi uczynkami bohaterowie nie mogą wyrządzić krzywdy. Ponadto ważny warunek nakazuje też, aby ostatnia kropla spełniła życzenie powrotu do realnego świata.
Cała akcja utrzymana jest w klasycznym bajkowym klimacie, nawiązującym nieco do Disney’owskich konwencji. Nie da się ukryć, że jest to pewnego rodzaju schematyczność, niewątpliwego uroku dodaje jednak sposób konstruowania baśniowej krainy. Mimo średniowiecznych klimatów dzieci odnajdą tutaj doskonale znanego smoka, spotkają także piratów oraz wielokrotnie wykorzystywany już motyw kota. Na niekorzyść bohaterów działa czas.
„Jak uratować mamę” to bajka, którą można zaliczyć do bajek z widocznym morałem, a przy tym bajek bez przemocy. Pojawiają się tutaj co prawda postaci bestii zjadającej damy dworu, jednak zło – wzorem klasyki – zostaje należycie ukarane. Podobnych schematów zresztą w całej fabule wyraźnie nie brakuje, zaś twórcy bajek ochoczo i bardzo dowolnie czerpią z dorobku światowego bajkotworzenia. Nie brakuje także nawiązań do popkultury, co z kolei spodobać się może rodzicom.
Projekt realizowano przez kilkanaście lat, głównie ze względu na problemy budżetowe. Być może jednak właśnie dlatego, jak przyznaje jego twórca, dopracowany jest w najdrobniejszych szczegółach, zwłaszcza technicznie. Jest to nietypowe połączenie dwóch technik: animacji rysunkowej zastosowanej w obszarze postaci oraz tła generowanego komputerowo.
Dobrą rekomendację dla bajki stanowią wyróżnienia:  nagroda dla najlepszego filmu animowanego na New Media Film Festival w Los Angeles oraz nagroda dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego na Dada Saheb Phalke Film Festival. Nie przeszkadza tutaj nawet bardzo jasne i wyraziste przesłanie, że nie należy obawiać się podjęcia odpowiedzialności za swoje działanie oraz że rodzina powinna być na pierwszym miejscu. Warto także podkreślić oczywisty morał, iż rodziców należy zawsze słuchać. Choćby dla tych wartości można pokusić się o pójście z dzieckiem do kina.

Leave a Comment