Bajki – ulubiona część dzieciństwa

Submitted by on

Badania wielokrotnie wykazały, że czytanie dziecku wzmacnia słownictwo, rozumienie i sprawia że dziecko jest mocniej związane z rodzicami. Poświęcając na to kilka minut dziennie to może być korzystne dla dziecka ze względów praktycznych, czymś wspaniałym jest takie wspólne czytanie. Czytanie stanie się ulubioną częścią dzieciństwa Twojego maleństwa, o którym będzie wspominać w dorosłym życiu.


Czym jest bajka?


Bajka to krótka historia, która wyróżnia się postaciami wróżek, gigantów, czyli elfów, zazwyczaj interesującym przebiegiem wydarzeń. Może ona również zawierać inne bajki, a także może zawierać czarownice lub inne złe znaki. Bajka to historia, która prawdopodobnie ma korzenie w historii mówionej – ale dzisiaj raczej spotykamy sporo nowszych odmian występujących w formie pisemnej. Często mają one kilka różnych odmian tej samej historii, a z biegiem czasu są one jeszcze bardziej urozmaicone.


Tradycyjnie był skierowany do dorosłych odbiorców, jak i dzieci. Z biegiem czasu, historie stały wykorzystywane bardziej jako łagodna lekcja moralna dla dzieci, poprzez wykorzystanie fikcyjnych opowieści. Opowieści mają uczynić że każdy z nas powinien zastanowić się nad tym jak się zachować gdy mamy do czynienia z pewnymi ludźmi i sytuacjami.


Chociaż istnieją często ciemne elementy baśni, takie jak postaci złych rodziców, złe czarownice, które rzucają czary i inne mityczne stworzenia – to rzecz, która sprawia, że różne bajki są dobrą wersją opowieścią dla dzieci jest to, że na ogół kończą się szczęśliwie. Niektóre z najbardziej popularnych postaci w historii to bohater / bohaterka (często księżniczką i jej książę), potem wystąpiły pewne tragiczne wydarzenie. Z udziałem bohatera wiedźmy lub innego oprawcy, który stanowi wyzwanie.


Dobro musi pokonać zło – i bohaterowie robią to – to właśnie lekcja moralna.


Więc, co jest najlepszym sposobem na czytanie bajek dziecku? Po zebraniu książek, upewnij się, że masz co najmniej jedną sprawdzoną i prawdziwie ulubioną. Podczas czytania z dzieckiem, wybierz niektóre z najbardziej znanych opowieści, które posiadają drogę do serca – dziecko usłyszy twoją sympatię dla historii którą mu czytasz.


Gdy czytasz, nie trzeba robić tego monotonnym głosem. Modeluj głos dla różnych bohaterów. Tworzenie wizualnego obrazu dla swojego dziecka, kiedy opowiadasz historię to coś dobrego. Jedną z najbardziej popularnych metod nauczania jest przewidywanie następnego zdarzenia w historii. Opowiadając historię rodzinną, upewnij się, że można pomóc dziecku nauczyć się korzystać z tych umiejętności czytania.


Jednym ze sposobów, za pomocą których można rozwinąć wyobraźnię dziecka bajkami są nowoczesne odmiany opowieści miłosnej bajki. Pomyśl wzdłuż linii nowych wydań filmowych, które przedstawiają historie w jasnym kolorze i z dodatkiem animacji. Shrek to nowy sposób na starego rodzaju bajki, stworzenie nowego bohatera i bohaterki w ciągu historii.

Tak można nauczyć dziecko o tym, co jest naprawdę dobre i jak walczyć ze złem. Bohaterowie w historii uczą że dobro zawsze zwycięża zło. Pozwól dziecku stworzyć własną bajkę dla wspierania kreatywności. Niech narysuje swoich ulubionych bohaterów. Napisz różne zakończenia tej historii. Piękno tego gatunku literackiego jest to fakt, że jest na tyle uniwersalny i odnosi się do wszystkich grup wiekowych i zainteresowań. Bajki są to ponadczasowe klasyki i ze względu na atrakcyjny sposób pokazania moralności zamieniają się w wielką fabułę. Tak możesz w miły sposób wprowadzić kilka lekcji moralnych.

Leave a Comment