Funkcja zabawy w życiu dziecka – kompendium wiedzy

Submitted by on

Jako dorosłe osoby jesteśmy odpowiedzialni za odpowiedni rozwój dzieci, które rodzą się w naszym kraju każdego dnia. Nic więc dziwnego, że nauka zajmuje się dziś nie tylko takimi zagadnieniami, jak nowe technologie, ale i coraz bliżej przygląda się niuansom wychowywania najmłodszych, gdyż to właśnie oni za minimum kilkanaście lat będą młodym pokoleniem kolejnych matek i ojców. Odpowiedzi na pytanie o właściwe metody socjalizacji i kształtowania charakteru malucha szuka wielu rodziców i nie tylko. Dzieci pod względem psychologicznym są jednak różne od dorosłych i dlatego coraz częściej jednym z elementów staje się wsłuchanie w ich głos i doświadczenie (na nowo) świata ich oczami. Jedyne co wydaje bezsprzecznie łączyć wszystkie pokolenia to zabawa. Jaki ona ma jednak wpływ na życie dziecka? Czy może być wartościowym elementem codzienności malucha? Spróbujmy przeanalizować kilka argumentów, by uzyskać odpowiedź na te i kilka innych pytań.

Różnica w czasie i nie tylko

Dorośli, choćby bardzo chcieli, nie mogą poświęcić tyle czasu na zabawę, co dziecko. Choć dla kilkulatka możemy znaleźć już jakieś obowiązki domowe, to wciąż zdecydowanie największą część dnia spędza on na grach i rozrywce. Osoba dorosła traktuje zabawę jak formę relaksu. Dziecko nie pracuje, więc przychodzi mu ona znacznie łatwiej i przybiera zgoła inną postać dla jego świadomości. Dzieciństwo to pora beztroski, ale i szybkiego zdobywania wiedzy, gdyż każde dziecko niemal na pewno raz w życiu pomyślało, że chciałoby już być dorosłe. W tym celu trzeba jednak nabyć wiele umiejętności i tego właśnie nasze latorośle poszukują w zabawie – choć robią to w dużej mierze podświadomie. Młody wiek kształtuje również przyzwyczajenia. Zabawa to więc dobry sposób, aby tworzyć owe nawyki w najmniej bolesny i społeczno-represyjny sposób.

Sposób na nudę

Dorosły nie zaznaje nudy, gdyż każdy nowy dzień wita go nie tylko dźwiękiem budzika, ale i masą obowiązków. Dziecko może nam pomóc umyć naczynia, ugotować obiad, posprzątać, ale przez większość czasu grozi mu nuda. Zabawa jest więc czymś, co ma jej przeciwdziałać i jak wiemy, jest w tym bardzo skuteczna. Choć może nam się wydawać, że sposób zabawy nie jest zbyt ciekawy, to liczy się zapał i koncentracja, z jaką maluch się do niej zabiera. Jeśli są duże, to mamy pewność, że będzie to zajęcie na dłuższy czas, oraz że im bardziej kreatywny maluch, tym lepiej będzie radził sobie teraz i w przyszłości z zagospodarowaniem wolnych chwil. W dalszej perspektywie może to natomiast wpłynąć na organizację obowiązków w szkole, a później w pracy, dlatego warto pomagać dziecku w rozwoju umiejętności zabawy i jej przygotowaniach – nawet jeśli maluch miałby bawić się potem sam, to przecież na koniec można z nim porozmawiać, co robił, czy też po jakimś czasie przyłączyć się do aktywności syna, czy córki.

Nauka i rozwój

A oto chyba najważniejsze funkcje zabawy, jakie wydają się skrywać za każdym poziomem gry, który ukończyło się na tablecie, czy za każdą zagadką rozwiązaną podczas układania klocków lub rywalizacji w jedną ze współczesnych gier planszowych. Zabawki mogą uczyć i pobudzać rozwój dziecka w każdym wieku. Nic dziwnego, że lekcje przekształca się w szkole w zabawy edukacyjne. Poważny ton edukacji zwykle nie przemawia do młodego pokolenia, jeśli jednak przygotujemy wszystko w odpowiedni sposób, to nagle okazuje się, iż zabawa może stymulować rozwój logicznego myślenia, wyobraźni, respektowania zasad, a nawet empatii. Zabawa kojarzy się nam również z brakiem pewnych ograniczeń, gdyż ma sprawiać przyjemność, a nie ma chyba większej radości dla malucha, niż chwila, gdy poznaje lepiej otaczający go świat i zbliża się do upragnionej dorosłości. Dzieci chcą, by traktować je poważnie, a w zabawie wszyscy przecież uczestniczą na równych zasadach, zapominając o roli w rodzinie, czy grupie. Nigdy nie wiemy, kiedy wsparcie czasu rozrywki przez rodziców zacznie procentować, dlatego warto dobrze się zastanowić, nim zbyt wcześnie ograniczymy go swojemu potomstwu na rzecz obowiązków szkolnych, domowych i zajęć dodatkowych.

Na temat funkcji zabawy w życiu dziecka zasięgnęliśmy porady sklepu Matfi.pl

Leave a Comment