Jaki wózek dziecięcy sprawdzi się zimą?

Submitted by on

Niektóre artykuły dziecięce to inwestycje na lata. Tak jest m.in. w przypadku wózków. Warto wybrać taki model, który doskonale sprawdzi się o każdej porze roku, również mroźną zimą czy wietrzną jesienią. W przypadku wózka największe znaczenie ma komfort dziecka. Warto też zastanowić się jakie cechy powinien mieć wózek, aby dobrze się go prowadziło w każdym terenie. Największe znaczenie maja tkaniny, koła oraz amortyzacja.

Tkanina i kolorystyka
Wbrew pozorom w okresie zimowym dość duże znaczenie ma kolorystyka wózka. Pastelowe kolory nie sprawdzają się w mroźne dni, gdyż szybko się brudzą i łatwo tworzą się na nich zacieki. Lepszym rozwiązaniem może być więc wózek z ciemną tapicerką, która jest bardziej odporna na zabrudzenia. Jeśli już został zakupiony jasny wózek, to dobrze jest chociaż zadbać o foliową osłonkę. Po spacerze pojazd dobrze jest delikatnie oczyścić. Podczas zakupu wózka warto też sprawdzić czy zdjęcie tapicerki jest problematyczne.

Jakie koła sprawdzą się zimą?
W tym przypadku do wyboru są koła pompowane i wykonane z pianki. Każde mają swoje wady i zalety. Koła pompowane doskonale amortyzują wstrząsy. Dziecko ma więc duży komfort, w taki wózek jest łatwy do prowadzenia. Nie jest więc problemem nawet spacer po oblodzonym chodniku czy zaśnieżonych ścieżkach. Dobrze jeśli wózek posiada dodatkowo możliwość regulacji ciśnienia w oponach. Warto jednak pamiętać, że wózki z kołami pompowanymi są cięższe niż te z kołami piankowymi. Ponadto takie opony na nierównej powierzchni można dość łatwo przebić. Z kolei koła piankowe (pełne) nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jednak po pewnym czasie słabiej amortyzują wstrząsy.

Rozmiar kół ma znaczenie
Podczas zimowych spacerów najlepiej sprawdzają się wózki z dużymi kołami. Mogą być one wykonane z pianki bądź napompowane. Ich średnica powinna przekraczać 20 centymetrów. Dobrze radzą sobie nawet na oblodzonych i nierównych powierzchniach. Małe koła nadają się jedynie na gładkie nawierzchnie. Montuje się je przede wszystkim w wózkach spacerowych. Jednak wózki z mniejszymi kołami są jednocześnie łatwiejsze w prowadzeniu. Ciekawym pomysłem jest zakup wózka z dużymi tylnymi kołami i małymi przednimi. Taki wózek dość dobrze można dopasować do ukształtowania terenu. To świetne rozwiązanie wówczas, gdy spaceruje się zarówno w mieście jak i poza jego granicami. Trzeba tez zdawać sobie sprawę, że duże znaczenie ma odpowiednia konserwacja kół. W dni deszczowe trzeba je systematycznie czyścić, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. W tym przypadku nie sprawdzi się jednak bieżąca woda. Lepiej sięgnąć po sprężone powietrze.

Odpowiednia amortyzacja
Same koła to nie wszystko. Oprócz tego warto zadbać o odpowiednią amortyzację. To od tego zależy czy wózek poradzi sobie na zaśnieżonej powierzchni. Zimą dość dobrze radzą sobie przede wszystkim amortyzatory sprężynowe. Takie wózki posiadają dość mocne zawieszenie, a więc maluch nie odczuwa nierówności powierzchni. Kiedy wózek ma służyć także latem można postawić na model z regulacją zawieszenia.

Portal matfi.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Leave a Comment