Czym zająć rozbrykanego dwulatka?

Submitted by on

Dziecko między 2 a 3 rokiem życia to istny wulkan energii. Umiejętność chodzenia, a przede wszystkim biegania opanowało do perfekcji i korzysta z niej, kiedy tylko to możliwe. Wspina się, gdzie tylko się da, biega, skacze od rana do wieczora, a rodzice z trudem nadarzają za okiełznaniem takiego żywiołu. Niestety jeszcze w tym wieku trzeba pilnować dzieci na każdym kroku, ponieważ ich zdolności oceny sytuacji są wciąż mocno ograniczone, a co za tym idzie, dzieci nie mają świadomości, jakie ryzyko niosą niektóre zabawy. Jak zatem zapewnić energicznemu dwulatkowi bezpieczną zabawę, zaspokajającą jego potrzeby? Przede wszystkim zaopatrzyć się w zabawki dla dzieci, pozwalające na bezpieczne rozładowanie energii.

Zabawki do zabaw ruchowych

Wiadomo, że przebywanie na świeżym powietrzu to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim samo zdrowie. Dziecko, które regularnie spędza kilka godzin dziennie na zewnątrz, doskonale się hartuje, jego organizm jest świetnie dotleniony, poprawia się apetyt, a także lepiej śpi. Zatem, kiedy to tylko możliwe powinniśmy umożliwiać dzieciom przebywanie na świeżym powietrzu. Dla rodzin mieszkających w domach to nie problem, ponieważ w każdej chwili można wyjść z dzieckiem do ogrodu. Rodziny mieszkające w mieście mają nieco trudniej, ale nie jest to coś niemożliwego, ponieważ zawsze można udać się na spacer do parku, wyjechać za miasto do lasu, czy pójść na plac zabaw, których w miastach nie brakuje. Aby konstruktywnie zająć dziecko na podwórku, w ogrodzie czy na placu zabaw, dobrze jest wyposażyć się w kilka akcesoriów. Zabawki do piasku to podstawa, wszystkie dzieci kochają zabawę w piasku, dlatego łopatka, grabki, wiadro i foremki to niezbędnik każdego malucha. Dziecko między 2 a 3 rokiem życia, całkiem nieźle radzi sobie już z koordynacją ruchową, oraz równowagą, dlatego ten wiek to doskonały czas na powitanie 3-kołowej hulajnogi lub rowerka biegowego. Hulajnoga będzie doskonała na wspólne spacery, ale sprawdzi się również w deszczowe dni, maluch spokojnie będzie mógł szlifować umiejętności w domu. Mając do dyspozycji przydomowy ogród, warto zainwestować w takie akcesoria jak mini kosz do koszykówki, rakiety do tenisa, plastikowy łuk ze strzałami na przyssawkach, ewentualnie w miarę możliwości trampolinę. Takie akcesoria pozwolą rozładować energię malucha, a dodatkowo pozytywnie wpłyną na jego rozwój ruchowy.

Czas wyciszenia i koncentracji

To, że 2 latki są bardzo ruchliwe, nie znaczy, że nie musimy zadbać o ich wyciszenie i skupienie. Dobrze, żeby ich czas był urozmaicony i wyważony, dlatego poza szalonymi zabawami ruchowymi, warto zachęcać dziecko do zabaw, wymagających od nich koncentracji. Do tego doskonałe są wszelkiego rodzaju puzzle i klocki konstrukcyjne. Nie tylko rozwijają wyobraźnie i kreatywność, ale także doskonalą zdolności motoryczne, pozwalają się wyciszyć i skupić, co jest równie ważne do zbilansowanego rozwoju dziecka. Warto raz na jakiś czas kupić dziecku nowe puzzle, zmniejszając ich wielkość, a zwiększając liczbę, w ten sposób stawiamy kolejne wyzwania naszym dzieciom. Jeżeli jest ku temu okazja, taka jak urodziny czy Święta, wtedy warto zainwestować w duży zestaw klocków konstrukcyjnych, zachęcający do intensywnego użycia wyobraźni oraz silniejszej koncentracji.

Portal Soleibabe.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Leave a Comment